Łatwiej będzie walczyć z nielegalnym importem odpadów
Nowe przepisy zwiększające kontrolę importerów i przewoźników odpadów wesprą walkę z czarnym rynkiem w tym obszarze. Śmieciowa kontrabanda to wielomiliardowy biznes z dużym udziałem zorganizowanych grup przestępczych.
Aż 23 zastępy straży pożarnej wezwano we wrześniu do ugaszenia pożaru nielegalnego składowiska śmieci w Sobolewie na Dolnym Śląsku. Na wyrobisku po dawnej żwirowni odpady przywiezione nielegalnie z Niemiec i Anglii płonęły przez kilkanaście godzin, zatruwając okolicznych mieszkańców toksycznym dymem. Nie był to odosobniony przypadek: wybuchające często w weekendy tajemnicze pożary składowisk odpadów (ostatnio najczęściej płoną te ze starymi oponami) wciąż są problemem, choć już nieco mniejszym niż przed kilkoma laty.
Według danych Państwowej Straży Pożarnej (PSP), o ile w 2018 r. wybuchły 243 pożary wysypisk i składowisk, to rok później ich liczba zmalała do 177, a w 2020 r. do 111. Ten rok przyniósł kolejny, jeszcze większy spadek. Jak informuje rzecznik prasowy komendanta głównego PSP, bryg. Krzysztof Batorski, od początku 2021 r. odnotowano 57 pożarów wysypisk, składowisk i sortowni odpadów.
Ratunek w SENT
Duża część z pożarów śmieci to efekt nielegalnych działań, płonące składowiska w wielu przypadkach są albo przepełnione, albo całkiem nielegalne....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta